Książę
Twórcy:
Centrum Rozwiązań Systemowych;
Teatr Polski w Podziemiu
Prapremiera:
20.09.2019, Centrum Sztuki Piekarnia, Wrocław
Spektakle:
21-22.09.2019;
23-24.10.2019;
09-10.02.2020
Finansowanie:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
Oficjalna strona:
Osoba do kontaktu:
Partnerzy:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu;
Fundacja Teatr Polski – TP dla Sztuki
Kraje uczestniczące:
Polska
Centrum Rozwiązań Systemowych oraz Teatr Polski w Podziemiu, we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego przygotowali “Księcia” – innowacyjną symulację społeczną z elementami spektaklu interaktywnego.
Ta teatralna symulacja społeczna, inspirowana słynnym traktatem Niccolo Machiavellego, zabiera widzów do fikcyjnego państwa – Nikolonii. Ciesząca się niepodległością od ponad dwustu lat, Nikolonia jest podzielona na trzy regiony, z których każdy ma własną tożsamość i unikalny potencjał.
Regiony dzielą się na mniejsze prowincje zamieszkane przez klany. Każdy klan składa się z kilkorga przypadkowo dobranych widzów-uczestników i prowadzi określony typ działalności gospodarczej. Może ją rozwijać i modernizować, a pomagają mu w tym obsługiwane przez moderatorów banki. Mieszkańcy Nikolonii mają także dostęp do rozmaitych usług publicznych i prywatnych.
Nikolonia ma ponadto własny parlament, ministrów, wybieranego w wyborach powszechnych prezydenta, oraz mianowanych przez niego gubernatorów. Sytuacja w regionach i prowincjach jest wypadkową działań polityków w zakresie edukacji, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Wydarzenia komentowane są na bieżąco przez niezależne media, a uczestnicy mają możliwość zabierania głosu w telewizyjnym studiu. Nad przebiegiem symulacji czuwa Machiavelli – moderator.
Role w “Księciu” podzielone są między widzów, jednak część z nich pełnią też zawodowi aktorzy. Publiczność ma pełną swobodę działania i wzajemnych interakcji w ramach przypisanych im postaci. Każdy uczestnik może kandydować na ważne stanowisko, by forsować własną wizję reform albo realizować się w prowadzeniu biznesu czy działalności prospołecznej. Dzięki temu gracze mogą doświadczyć burzliwych mechanizmów demokracji w bezpiecznym środowisku symulacji. Mogą uświadomić sobie nie tylko, jak ważna jest ona dla życia społecznego, ale również jak istotne jest uczestnictwo w wyborach, partycypacja obywatelska i aktywne działanie na rzecz wspólnego dobra.
Spektakl wyreżyserował Paweł Świątek, a Centrum Rozwiązań Systemowych przygotowało warstwę symulacji społecznej: model ekonomiczny i ustrojowy Nikolonii, charakterystykę poszczególnych ról i interakcji między nimi, oraz materiały używane przez graczy.
Projekt fiansowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
Pobierz ulotkę
Galeria
Zapraszamy do śledzenia aktualności o projekcie.
Aktualności