Czy gry mogą pomóc nam zrozumieć skomplikowaną rzeczywistość i pojąć globalne problemy?

Czy gry mogą pomóc nam zrozumieć skomplikowaną rzeczywistość i pojąć globalne problemy?

Czy gry mogą pomóc nam zrozumieć skomplikowaną rzeczywistość i pojąć globalne problemy?

W dzisiejszym połączonym świecie radzenie sobie z złożonymi globalnymi problemami często może sprawiać wrażenie próbowania rozwikłania węzła bez końca. Jednak w ostatnich latach w tej walce o zrozumienie problemów ówczesnego świata pojawił się nieoczekiwany pomocnik: poważne gry. Angażujący i interaktywny charakter gier do ułatwienia nauki, zmiany zachowań, rozwijania umiejętności i rozwiązywania problemów sprawia, że mogą rozwiązać problem.

W niedawnym artykule dla magazynu Sierra jedna z naszych starszych projektantek gier – Michalina Kułakowska, była jednym z osób przeprowadzających wywiad dla Kate Fishman. Dyskusja skupiała się wokół gier, ochrony przyrody, złożoności i aplikacji przypominających gry, które promują naukę obywatelską (badania przeprowadzane przez amatorów lub nieprofesjonalnych naukowców). Michalina mówiła o Games4Sustainability – stronie, która jest biblioteką (lub Gamepedią) różnorodnych gier, które poruszają kwestie zrównoważonego rozwoju.

Poważne gry i symulacje społeczne oferują wyjątkowe medium, przez które jednostki mogą oddziaływać na złożone systemy, eksperymentować z różnymi strategiami i obserwować konsekwencje swoich działań w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. Poprzez zanurzanie graczy w symulowanych scenariuszach, gry mają moc kształtowania empatii, krytycznego myślenia i głębszego zrozumienia wzajemnego powiązania globalnych problemów (patrz Papathanasiou et al., 2019; Mochizuki et al., 2018).

Ponadto, wraz ze wzrostem aplikacji przypominających gry promujących naukę obywatelską, takich jak te omawiane w wywiadzie (iNaturalist, oraz Seek). Gry przekraczają granice zwykłej rozrywki i stają się narzędziem do znaczącego uczestnictwa w rozwiązywaniu problemów realnego świata.

W coraz bardziej złożonym świecie gry okazują się nieocenione w rozwikłaniu węzłów globalnych problemów i umożliwieniu działania na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

SHARE IT: