Gra o Budżet w Lublinie

Gra o Budżet w Lublinie

Gra o Budżet w Lublinie

22 września przeprowadziliśmy w Lublinie rozgrywkę Gry o Budżet, podczas której mieszkańcy i urzędnicy wspólnie zastanawiali się, które z projektów budżetu obywatelskiego są dla nich najważniejsze. Każdy z zespołów sfinansował po 4 projekty (przy pomocy wymyślonej na potrzeby gry specjalnej waluty – “koziołków”) i wyróżnił kilka kolejnych. Na rozgrywce pojawiło się kilkadziesiąt osób.

Zobacz reportaż filmowy z rozgrywki:

Gra o Budżet to narzędzie symulacyjne zainspirowane rozgrywkami Budget Games, które od 2011 r. pomagają mieszkańcom i władzom amerykańskiego San Jose w prowadzeniu dyskusji na temat budżetu miasta. Rozgrywki są wsparciem dla Budżetu Obywatelskiego, poprawiając jakość i skuteczność komunikacji lublinian z władzami samorządowymi.

Tegoroczna rozgrywka odbyła się na poziomie ogólnomiejskim, natomiast następne będą realizowane w kilku wybranych dzielnicach. Gra okazała się atrakcyjną formą komunikacji i partycypacji społecznej. Uczestnicy z rosnącym zainteresowaniem i coraz większą aktywnością angażowali się w dyskusję na temat przyszłości ich miasta. Lublin jest jedynym miastem w Polsce, w którym odbywa się Gra o Budżet. Kolejna edycja wkrótce zostanie zapowiedziana na wiosnę 2015 roku.

Na stronach projektu „Gra o Budżet”: graobudzet.crs.org.pl oraz facebook.com/graobudzet zostanie wkrótce opublikowana relacja z gry. Po zakończeniu Budżetu Obywatelskiego podane tam zostaną także projekty, które wytypowali uczestnicy gry. Gracze zostali też poproszeni o argumentację swoich decyzji. Argumenty te również będzie można znaleźć na wyżej wymienionych stronach internetowych.

Projekt „Gra o Budżet. Aktywizacja obywateli Lublina w zakresie budżetu partycypacyjnego” jest realizowany przez Centrum Rozwiązań Systemowych w partnerstwie z Gminą Lublin, Związkiem Miast Polskich i islandzką Citizens Foundation w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Gry o Budżet.

SHARE IT: