PARATUS project
Daty:
2022-2026
Finansowanie:
Horizon 2020
Oficjalna strona:
Partnerzy:
University of Twente (UT)
University of Vienna (UNIVIE)
DeepBlue (DBL)
German Aerospace Centre (DLR)
Technical University of Catalunya (UPC)
EURAC Research Centre (EURAC)
The Netherlands Red Cross (NRC)
International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA)
FI Group (FI)
Royal Netherlands Meteorological Institute (KNMI)
Red Cross Red Crescent Climate Centre (RCCC)
Istanbul Technical University (ITU)
University of Bucharest (UB)
ASFiNAG Alpenstraßen GmbH (ASFiNAG)
Istanbul Metropolitan Municipality (IMM)
Asian Institute of Technology (AIT)
Department of Emergency Situations, Ministry of Internal Affairs (DSU)
The Resilience Advisors Network (RAN)
Kraje uczestniczące:
Holandia, Austria, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Turcja, Rumunia, Francja, Polska, Tajlandia, Wielka Brytania
PARATUS – promoting disaster preparedness and resilience by co-developing stakeholder support tools for managing the systemic risk of compounding disasters
Centrum Rozwiązań Systemowych znalazło się wśród 19 partnerów projektu koordynowanego przez University of Twente, któremu przyznano łączny budżet w wysokości 5 mln euro. Projekt dofinansowano z funduszów Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont Europa: „CL3-2021-DRS-01-03: Enhanced assessment of disaster risks, adaptive capabilities and scenario building based on available historical data and projections”
PARATUS ma na celu opracowanie platformy open-source do dynamicznej oceny ryzyka, która umożliwia analizę i ocenę łańcuchów oddziaływania wielu zagrożeń, środków redukcji ryzyka oraz scenariuszy reagowania na katastrofy w świetle systemowych słabości i niepewności.
Projekt zakłada analizę kryminalistyczną historycznych zdarzeń katastroficznych, poszerzenie historycznych baz danych dotyczących katastrof o interakcje między zagrożeniami i skutki sektorowe, oraz wykorzysta dane teledetekcyjne z użyciem metod sztucznej inteligencji. Następnie opracowane zostaną nowe metody analizy narażenia i podatności na ryzyko, które umożliwią systemową ocenę ryzyka w różnych sektorach (np. humanitarnym, transportowym, komunikacyjnym) i warunkach geograficznych (np. wyspy, góry, megamiasta). Metody te zostaną wykorzystane do analizy zmian ryzyka w przestrzeni i czasie oraz do opracowania nowych scenariuszy i opcji ograniczania ryzyka wraz z zainteresowanymi stronami, przy użyciu innowacyjnych poważnych gier i symulacji społecznych.
Wyniki dostarczą zainteresowanym stronom szeregu narzędzi do planowania ograniczania ryzyka w dynamicznych środowiskach wielu zagrożeń.
Rolą CRS w projekcie jest stworzenie koncepcji i realizacja symulacji społecznych. Zapraszamy do śledzenia informacji i newsów na temat naszej pracy!
Projekt otrzymał finansowanie z programu badań i innowacji Horyzont 2020 Unii Europejskiej w ramach umowy o udzielenie dotacji nr 101073954.
Aktualności
Co się działo w projekcie PARATUS – spotkanie z Partnerami po pierwszym roku projektu
W listopadzie odbyło się Zgromadzenie Ogólne projektu PARATUS, podczas którego omówiliśmy dalszy rozwój działań w projekcie.
Platforma do zarządzania kryzysowego i redukcji ryzyka
Celem projektu PARATUS jest promowanie gotowości do zarządzania kryzysowego i odporności na ryzyko poprzez współtworzenie narzędzi wsparcia interesariuszy do zarządzania systemowym ryzykiem narastających katastrof. PARATUS – projekt finansowany ze środków programu Horizon Europe, ma na celu zwiększenie gotowości pierwszych i drugich respondentów w obliczu wielu zagrożeń oraz redukcję ryzyka związanego z wpływami na różne sektory […]
PARATUS kick-off meeting
Projekt PRARATUS oficjalnie rozpoczęty! W połowie października Michalina Kułakowska uczestniczyła w pierwszym spotkaniu partnerów w Enschede w Holandii na Uniwersytecie Twente.