Protesty rolników w Brukseli podczas warsztatu symulacji Food Alert

Protesty rolników w Brukseli podczas warsztatu symulacji Food Alert

Protesty rolników w Brukseli podczas warsztatu symulacji Food Alert

W pierwszym tygodniu lutego w Brukseli, razem z Partnerami projektu: Sciences Po (Chris Hegadorn), Prospero & Partners (Kristen Sukalac), Chatham House oraz European Policy Centre zorganizowaliśmy warsztaty dotyczący kryzysu żywnościowego.

W tym samym czasie europejscy rolnicy zamykali drogi i blokowali dostawy żywności do Brukseli, domagając się ustępstw od Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej związanych z handlem, standardami środowiskowymi oraz środkami utrzymania. W tle emocjonalnej atmosfery uczestnicy warsztatów rozważali obecne ramy polityki i luki związane z zagrożeniami klimatycznymi dla europejskich łańcuchów dostaw oraz zakłóceniami w sektorze spożywczym.

W trakcie tego symulowanego warsztatu Food Alert 60 interesariuszy z sektora publicznego, przemysłu, społeczeństwa obywatelskiego, środowiska akademickiego, rolnictwa, oraz mediów angażowało się w ożywioną debatę mającą na celu przewidywanie i reagowanie na przyszłe kryzysy żywnościowe w Europie.

Symulacje dają możliwość spojrzeć w przyszłość

Symulacje polityczne (ang. policy simulations) są rodzajem symulacji społecznych (ang. social simulation), które koncentrują się wokół rzeczywistych ról uczestników, empirycznych danych i są osadzone w określonych kontekstach kulturowych i geograficznych. Mogą być również wykorzystywane do badania rzeczywistych problemów politycznych. Symulacje mają na celu wzbudzenie emocji, zachęcanie do nauki, promowanie wymiany wiedzy i motywowanie do wspólnego działania.

W scenariuszu Symulacji Food Alert uczestnicy przyjęli role członków Task Force, którym powierzono kluczowe zadanie formułowania zaleceń polityki dla decydentów Unii Europejskiej, w celu przeciwdziałania rozwijającemy się kryzysu żywnościowego. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy robocze, każda zajmująca się innym aspektem – Grupa 1: Mechanizmy Reagowania na Kryzys; Grupa 2: Rolnictwo i Produkcja Żywności oraz Grupa 3: Handel i Finanse.

W ramach tych grup roboczych uczestnicy współpracowali, łącząc swoją wiedzę w celu opracowania różnorodnych zaleceń. Obejmowały one szerokie spektrum rozwiązań, obejmując rozwiązania społeczne, czy dotacje dla hodowli zwierząt. 

Rozważania Grupy 2: Rolnictwo i Produkcja Żywności.

Kryzysy żywnościowe już mają miejsca!

Symulowany scenariusz Food Alert przedstawiony uczestnikom podczas wydarzenia rozegrał się wcześniej niż przewidywano. W inauguracyjny dzień warsztatów Food Alert, w Brukseli doszło do blokad dróg przez rolników protestujących przeciwko rosnącym kosztom produkcji rolniczej, niskim kosztom importu i politykom środowiskowym UE negatywnie wpływającym na pracę rolników.

Manifestacja podkreśliła wagę symulacji Food Alert. W symulowanym scenariuszu pokazane były skutki potencjalnych niedoborów żywności w UE spowodowane zakłóceniami związanymi z klimatem i fikcyjnym zakazem eksportu oleju palmowego. Podczas gdy te symulowane szoki podaży żywności przewidywano na rok 2026, strajki rolników w Belgii w zeszłym tygodniu doprowadziły bezpośrednio do pustych półek z żywnością w lokalnych sklepach.

Rzeczywiste konsekwencje projektu Food Alert

W drugim dniu warsztatów Food Alert, uczestnicy, czerpiąc z doświadczeń zebranej podczas symulacji polityki, przekroczyli granice pojedynczego scenariusza kryzysowego, formułując szerokie zalecenia polityki. Food Alert Raport zawierający te zalecenia zostanie udostępniony publicznie 27 marca w Stałym Przedstawicielstwie Niderlandów przy UE. Raport ten zostanie rozpowszechniony w Komisji Europejskiej i w Parlamencie, dostarczając cennych spostrzeżeń i pomysłów do planowania strategicznego.

Na zakończenie, warsztaty służyły jako platforma do oceny skuteczności symulacji polityki w badaniu potencjalnych rozwiązań kryzysowych. Organizatorzy projektu zostali zaproszeni do podzielenia się wynikami tego projektu z grupą ds. gotowości i reagowania na kryzysy żywnościowe EFSCM (European Food Security Crisis Mechanism) w kwietniu, w Brukseli. Podobnie, OECD wykorzysta projekt Food Alert jako jedno z trzech przykładów budowy strategii odpornościowych. Raport będzie próbował rzucić światło na przydatność symulacji polityki w kontekście zarządzania kryzysowego i przygotowań oraz zaoferować cenne perspektywy dotyczące doskonalenia i rozwijania metodologii tworzenia polityki.

SHARE IT: