Finałowa konferencja CASCADES – transgraniczne skutki zmian klimatu

Finałowa konferencja CASCADES – transgraniczne skutki zmian klimatu

W połowie października grono 150 naukowców z całego świata zebrało się na końcowej konferencji CASCADES poświęconej problemowi transgranicznych skutków i zagrożeń związanych ze zmianami klimatu. Przez trzy dni uczestnicy z różnych dyscyplin współpracowali, aby zwiększyć zrozumienie i strategie reagowania na te pojawiające się globalne wyzwania.

Innowacyjne Symulacje Polityczne

Najważniejszym punktem konferencji był pokaz interaktywnej symulacji polityki (ang. Policy Simulations) zorganizowany przez Dyrektora Naukowego Centrum Rozwiązań Systemowych (CRS) – Piotra Magnuszewskiego. Te symulacje, unikalne w swoim podejściu, łączą wyzwania, emocje i naukę przez angażujące doświadczenie w bezpiecznym środowisku. Są one zaprojektowane dla zróżnicowanej grupy interesariuszy, w tym decydentów, naukowców i studentów.

W ramach projektu CASCADES opracowano trzy konkretne symulacje polityczne: Arctic Future, Raw Materials Challenge, Future of Food.

Symulacje te zastosowano w ramach warsztatów CASCADES, wykazując ich użyteczność jako narzędzi edukacyjnych do przekazywania wyników badań, ale co najważniejsze do wspólnego opracowywania polityk z zainteresowanymi stronami.

Cascades Game: Innowacja Edukacyjna

Konsorcjum CASCADES wprowadziło również Cascades Game – interaktywną grę edukacyjną, która służy jako angażujące wprowadzenie do koncepcji kaskadowych skutków klimatycznych i potencjalnych decyzji potrzebnych do stawienia im czoła.

Współpraca między-projektowa

Ta wspólna konferencja była finałowym wydarzeniem bliźniaczych projektów UE „CASCADES” i „RECEIPT”, co stanowiło kamień milowy we współpracy w dziedzinie badań klimatycznych. Poprzez wspieranie multidyscyplinarnego dialogu i wykorzystanie innowacyjnych narzędzi, konferencja podkreśliła znaczenie zintegrowanych podejść do przeciwdziałania złożonym, transgranicznym skutkom klimatycznym.

W miarę jak projekt CASCADES dobiega końca, wnioski i narzędzia opracowane w jego ramach będą nadal informować i kształtować globalne strategie na rzecz odporności klimatycznej.

SHARE IT: