Gra o Las

Gra o Las

Project Description

Gra o Las to wieloosobowa gra komputerowa, w której powierza się uczestnikom gospodarowanie lasami. Każdy gracz podejmuje decyzję, ile drzew wyciąć dla zaspokojenia własnych potrzeb życiowych. W trakcie rozgrywki widzi zarówno swój przychód, jak i stan zasobów leśnych. Kiedy drzew zaczyna brakować, a las traci swoją zdolność do regeneracji, pojawia się potrzeba współdziałania uczestników. Okazuje się bowiem, że w dłuższej perspektywie nie można prowadzić biznesu, nie troszcząc się o stan lasu. Dla powodzenia współpracy konieczne jest przestrzeganie wspólnych postanowień przez wszystkich uczestników gry. Jeśli zachodzi podejrzenie, że ktoś nadużywa zaufania grupy, inni gracze odpłat­nie sprawdzać ucz­ci­wość uczest­ników roz­gry­wki – w razie wykrycia nadużyć mogą ukarać finansowo tego, kto nie przestrzega reguł. Monitoring jednak kosztuje.

Gra uświadamia, jak ważna jest zrównoważona gospodarka zasobami naturalnymi. Pokazuje znaczenie monitorowania działań biznesowych i mechanizm działania sankcji. Rozwija umiejętności analityczne, decyzyjne i komunikacyjne. A przede wszystkim uwrażliwia na społeczne skutki indywidualnych działań.

Testy terenowe gry – w poprzedniej, papierowej wersji – prowadzone były w Afryce, z pomocą lokalnej społeczności. Szczególnie polecamy ją osobom i grupom zainteresowanym tematyką zrównoważonego zarządza­nia zasobami naturalnymi, służbom leśnym, społecznościom posiadającym dostęp do lasu i leśnym włóczykijom.

Ostatnio gra była używana w projekcie Zielone Gry. Biblioteki i organizacje pozarządowe włączają młodych do gry o przyrodę.