Czym jest myślenie systemowe?

Podejście systemowe, myślenie systemowe, rozwiązania systemowe – to terminy, o których prawie każdy słyszał. Wiele osób czuje, że są potrzebne, ale tylko garstka je rozumie. Czym więc tak naprawdę jest podejście systemowe?

Wyobraźmy sobie, że jadąc w samochodzie przez miasto utykamy w korku. Wycofujemy samochód, próbujemy innej drogi i… znowu korek. Ktoś na nas trąbi, wpadamy w złość. Zostajemy uwikłani w serię kolejnych zdarzeń. Chcielibyśmy spojrzeć na to wszystko z góry, żeby zobaczyć, gdzie możemy łatwiej przejechać. Takie spojrzenie z góry, z pewnej perspektywy – to pierwszy krok w podejściu systemowym. Z góry możemy zobaczyć, jak funkcjonuje cały „system” komunikacji w mieście. Szczegóły stają się mniej istotne, dostrzegamy wyłaniające się wzorce, układające się w pewną całość. Zaczynamy rozumieć, że każdy skutek staje się przyczyną kolejnego zdarzenia, każda przyczyna jest też skutkiem jakiegoś zdarzenia.

Takie spojrzenie na zjawisko to jednak dopiero początek. Zachowanie systemu tak naprawdę wynika z jego struktury, wypływającej z modeli myślowych. To nasze głęboko zakorzenione przekonania oraz sposoby postrzegania i myślenia i są dla nas tak „oczywiste”, że często nie uświadamiamy sobie ich istnienia. Analiza modeli myślowych to najgłębszy poziom myślenia systemowego. Jest często bardzo trudna, gdyż istnieje wiele mechanizmów obronnych, które utrudniają nam zmianę ukrytych założeń.


Obejrzyj wykład:
Aby lepiej zrozumieć, czym jest podejście systemowe, zobacz także:
Copyright 2017 Centrum Rozwiązań Systemowych | All Rights Reserved